01 02 03 04

Vítejte na oficiálních stránkách Jakubovského včelařského krmítka, které spatřilo světlo světa v Jakubově okr. Karlovy Vary již v roce 1983 a krmítko bylo testováno původně pouze pro vlastní použití. Doba zkoušení a vylepšování krmítek trvala jednu desítku let a vylepšování bylo závislé na tehdejších možnostech použít vhodné materiály a způsob zpracování.
V té době přicházely na trh krmítka průmyslově vyráběná, která vykazovala jistý posun v této oblasti, ale vždy se jednalo o pomůcky více méně problematické. A po jejich odzkoušení bylo jasné, že naše koncepce krmítek s plovoucími kamínky se jeví jako schůdnější a nevykazuje komplikace během krmení. Použití plováku na hladině cukerného roztoku se ukázalo jako vhodné řešení a s postupem doby bylo možno použít i vhodné nádoby, které dnes dělají z Jakubovského krmítka výrobek konkurence schopným.
Jeho nepřehlédnutelným řešením je plocha krmného prostoru, která umožňuje včelám v hojném počtu – u menších krmítek tisíc jedinců, u jedenáctilitrových až třikrát více včel pracovat v krmítku na zpracování dodaných zásob. Takové množství včel příznivě ovlivňuje krmnou hektiku, která nastává po nasazení krmítek s malou plochou pro odběr a jev, který každý včelař zná, kdy se před včelínem, nebo včelnicí „žení všichni čerti“ se u Jakubovských minimalizuje. Včely se totiž tolik nestresují, nemusí „stát ve frontě“, až se u krmítka uvolní nějaké místo.
Velkou předností Jakubovského řešení je přímé propojení krmítka se včelím tělesem, neboť krmítko je nasazeno na strop úlu a pomocí středového průlezu se včely dostávají do prostoru krmítka na plovoucí drcený korek, který slouží jako plovák a ze kterého včely odnášejí do úlu krmný roztok. V takovém případě teplo, které se uvolňuje z úlu stoupá až do krmítka a příznivě tak ovlivňuje teplotu v krmítku, tedy i krmný roztok. Včely v takovém případě po dobu chladných dnů i nocí nemusí přerušit proces krmení. Krmítko je dostatečně utěsněno víčkem a včely se nemusí vyrovnávat s nepříznivým prouděním vzduch a únikem vytvořeného tepla.
Další předností této pomůcky ke krmení je také jednoduché usazení krmítka na otvor ve stropě úlu (6-15 cm) a po celou dobu krmení není nutno krmítko z úlu opakovaně odstraňovat za účelem jeho doplňování. Takovou schopnost ocení hlavně ti, kteří se řídí pravidlem – nerušit, nerušit, nerušit a tento postup nakonec uvítají obě strany.
Také odpadají potíže se včelami-zlodějkami a jiným nežádoucím hmyzem. Krmítko je konstrukčně sestrojeno tak, aby nedocházelo při doplňování ani k minimálnímu kontaktu se včelami a proto jej mohou obsluhovat i nevčelaři a to po krátké instruktáži.
Po skončení krmení se plovák - korková drť propláchne vodou (možno přidat několik kapek sava) a nechá se vysušit před uložením, možno též vložit do vyhřáté el. trouby při teplotě 100 oC.

Příjemné zážitky pro včely i obsluhu při krmení pomůckou z Jakubova přeje Bohuslav Smetana

Novinky

Partnerský e-shop i kamenný obchod pro slovenské zákazníky spuštěn!

Naši slovenští partneři spustili provoz e-shopu i kamenného obchodu v obci Drahovce. Nabízejí nejen jakubovská včelařská krmítka pro slovenské zákazníky, ale i další produkty určené pro včelaře, jako jsou příslušenství k úlům, chovatelské a ochranné pomůcky, medomety, včelařskou literaturu i mnoho dalšího. E-shop naleznete na adrese www.vcelarskyobchod.sk

13. 07. 2016

Výměna korku za keramzit

Korková drť je po mnoha stránkách výhodnější a jako první bych uvedl její hmotnost. Udrží se snadno na hladině a její nasákavost je oproti keramzitu minimální. Při zasílání se nepoškozuje tak často obsah zásilky (menší celková hmotnost) z důvodu nevhodného zacházení. Dále, korek obsahuje tanin, který je antibakteriální a cukerný roztok by neměl tak rychle podléhat znehodnocení vlivem množení bakterií. Dále je snadnější ošetřit korkovou drť po ukončení krmení, je méně nasákavá a opláchnutí je časově méně náročné. U keramzitu se deklarovaná spec. hmotnost pohybovala na úrovní 0,5, ale mnohdy se po delším namáčení keramzit na hladině již neudržel a některé granule zkrátka neplavaly.

12. 07. 2016

Připravujeme e-shop i kamenný obchod pro naše slovenské zákazníky

Pro včelaře ze Slovenska je možno již navštívit webové stránky obchodu- e-shopu (zkušební provoz)na :www.vcelarskyobchod.sk Tyto stránky jsou ve stádiu dokončování a zatím pod hlavičkou JK, ale základní údaje o provozu, kontaktech je možno obdržet již nyní. Úplné-konečné úpravy se očekávají v brzké době. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

01. 07. 2016

Starší