01 02 03 04

Welcome to the official website Jakubov bee feeder , which was created in Jakubov in Karlovy Vary district in 1983. Originally, only we tested the feeder. Testing and improving of the feeder lasted ten years and it was dependent on materials we could use and ways we could use for processing it.
At the time, on the market there were manufactured feeders, but it was always more or less problematic equipment. And after testing it was clear that our concept of feeders with floating stones appear to be feasible and no complications occurs during feeding. The use of cork on the surface of the sugar solution has proved to be a suitable solution, and over time we could use suitable containers, which now make Jakubov feeders capable of product competition.
Its striking advantage is surface of feeding area, which allows the bees in large numbers - for smaller feeders one thousand of individuals, for the eleven-liter feeder up to three thousand bees- to work in the feeder on processing of supplies delivered. When using other feeders we can see that bees are nervous because there is not any free place in the feeder. We solved this problem. There can be so many bees in the feeder that they can work without hectic and must not wait until the release of place in feeder.
A great advantage of Jakubov feeder is a direct link to beehive because is mounted on the ceiling of the beehive and bees get through the center hole into the feeder on a floating cork, which serves as a float and bees can carry the feeding solution to the hive. So the heat that is released from the hive rises up to the feeders and positively influences the temperature in the feeder, thus feeding solution. And cold days and nights do not interrupt feeding. Feeder is sufficiently sealed lid and the bees do not have to deal with negative air flow and leakage of heat generated.
Another advantage of Jakubov feeder is that You can establish the feeder in a simple hole in the ceiling of the hive (6-15 cm) and for the duration of feeding from the feeder is not necessary to repeatedly remove feeder from hive in order to recharge. Such capability will appreciate especially those who follow the rule: do not disturb, do not disturb and do not disturb. This process will be appreciated by both sides.
Also, there are no problems with bees-thieves and other undesirable insects. Feeder is designed and constructed to prevent from contact with bees and therefore can other people than beekeepers refill it.
After feeding the cork should be rinsed with water and dried before storage, it may also be heated in electric oven at 100 ° C.

I wish You pleasant experiences for bees and beekeepers while using of Jakubov bee feeders. Bohuslav Smetana

News

Partnerský e-shop i kamenný obchod pro slovenské zákazníky spuštěn!

Naši slovenští partneři spustili provoz e-shopu i kamenného obchodu v obci Drahovce. Nabízejí nejen jakubovská včelařská krmítka pro slovenské zákazníky, ale i další produkty určené pro včelaře, jako jsou příslušenství k úlům, chovatelské a ochranné pomůcky, medomety, včelařskou literaturu i mnoho dalšího. E-shop naleznete na adrese www.vcelarskyobchod.sk

13. 07. 2016

Výměna korku za keramzit

Korková drť je po mnoha stránkách výhodnější a jako první bych uvedl její hmotnost. Udrží se snadno na hladině a její nasákavost je oproti keramzitu minimální. Při zasílání se nepoškozuje tak často obsah zásilky (menší celková hmotnost) z důvodu nevhodného zacházení. Dále, korek obsahuje tanin, který je antibakteriální a cukerný roztok by neměl tak rychle podléhat znehodnocení vlivem množení bakterií. Dále je snadnější ošetřit korkovou drť po ukončení krmení, je méně nasákavá a opláchnutí je časově méně náročné. U keramzitu se deklarovaná spec. hmotnost pohybovala na úrovní 0,5, ale mnohdy se po delším namáčení keramzit na hladině již neudržel a některé granule zkrátka neplavaly.

12. 07. 2016

Připravujeme e-shop i kamenný obchod pro naše slovenské zákazníky

Pro včelaře ze Slovenska je možno již navštívit webové stránky obchodu- e-shopu (zkušební provoz)na :www.vcelarskyobchod.sk Tyto stránky jsou ve stádiu dokončování a zatím pod hlavičkou JK, ale základní údaje o provozu, kontaktech je možno obdržet již nyní. Úplné-konečné úpravy se očekávají v brzké době. DĚKUJI ZA POCHOPENÍ

01. 07. 2016

Earlier